Ballady i romanse - Adam Mickiewicz - recenzja

Wydawnictwo Egmont wydało z serii ART cykl utworów „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza - poety, którego zna każdy uczeń. To zbiór ballad inspirowanych ludową tradycją. Wydany po raz pierwszy w 1822 r. w Wilnie wyznacza początek polskiego romantyzmu.
Dzieło w dużym formacie, w twardej oprawie, z komentarzem Emilii Kiereś prezentuje się okazale. Całość dopełniają intrygujące ilustracje autorstwa Marianny Sztyma.

Znajdziemy tu utwory m.in. takie jak: „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Pani Twardowska”, „Rybka” z wyjaśnieniami trudnych wyrazów i z komentarzem napisanym prostym, zrozumiałym dla młodszego czytelnika językiem, dopiero co poznającym utwory Adama Mickiewicza.

Jak stwierdza Emila Kieraś nie jest to podręcznik ani praca naukowa, ale osobisty przewodnik po pierwszym dziele naszego wieszcza. Komentarze zostały zamieszczone po każdym utworze na specjalnie oznaczonych żółtych kartkach. 


Widać, że pani Emilia jest zafascynowana tematyką romantyzmu, twórczością Adama Mickiewicza. Pisze o nim z pasją. Przemyca różne fakty, ciekawostki z życia naszego poety. Czyta się to z wielkim zainteresowaniem. Myślę, że jest to książka warta przeczytania i przeanalizowania. A także ciekawa pozycja na prezent.




Lilka, lat 17




Książka wydana przez


Komentarze