Nowe śledztwa Klary Schulz. Tajemnica Nathaniela - Nadia Szagdaj - recenzja

„Nowe śledztwa Klary Schulz. Tajemnica Nathaniela” to kolejna część serii o pani detektyw autorstwa Nadii Szagdaj. Jest to książka w klimacie retro kryminalnym.

Akcja toczy się w 1913 roku w Breslau w Niemczech. Poznajemy główną bohaterkę Klarę, uzależnioną od leków przeciwbólowych, które zażywa po dramatycznych wydarzeniach. Straciła serce do swojego zawodu (detektyw), a przez to również motywację do życia. Jej przyjaciel -psychiatra namawia ją do rzucenia nałogu i próby powrotu do normalnego życia. Klara po namyśle postanawia się zmienić i nadrobić zaległości w kontaktach z synem. W tym celu zatrudnia byłą śpiewaczkę - Inge Hirsch, aby uczyła go gry na pianinie. Kobiety w pewnym sensie się zaprzyjaźniają.

W międzyczasie szef policji Gabriel Hubschner próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczych śmierci prostytutek, podejrzewając morderstwo. Z powodu braku dowodów i niemocy policji próbuje zaangażować w śledztwo Klarę. Ta jednak odmawia.

Następnie czytelnik przenosi się do życia Inge, która desperacko szuka stabilnej pracy. Dostaje zaproszenie na rozmowę o pracę na stanowisku kierownika chóru kościelnego. Trafia w sam środek patologicznej historii.

Mimo, że główną bohaterką jest Klara, między jej historię wplatają się epizody z punktu widzenia Gabriela, Inge i tajemniczego Nathaniela, dzięki czemu czytelnik ma jasny obraz całej akcji. 

Ciężko w tym wypadku powiedzieć więcej o fabule, aby nie zdradzić wszystkiego, gdyż jest ona dość przewidywalna. Największym szokiem dla mnie była przerażająca opowieść o przeszłości Nathaniela i jego siostry. Mimo iż dało się przewidzieć przebieg akcji, zakończenie książki jest w pewnym sensie zaskoczeniem, gdyż nie spodziewałam się, że pani Nadia poczyni tak drastyczny krok, co daje nadzieję na jeszcze ciekawszy ciąg dalszy.

Podsumowując: książka jest ciekawa, ale poleciłabym ją osobom starszym, ze względu na okrutne sceny.OB, lat 17


Książka wydana przez Wydawnictwo


Komentarze