Słowik - Kristin Hannah - recenzja

"Słowik" to genialna powieść autorstwa Kristin Hannah. Autorka jest wielokrotnie nagradzaną i bestsellerową pisarką, która zdobyła wiele nagród, m.in. Złotego Serca, Maggie, i nagroda 1996 National Reader's Choice. Na swoim koncie ma wiele książek, jednak dopiero ta książka zwróciła ogromną uwagę czytelników.

Jest to powieść historyczna opowiadająca o życiu podczas II wojny światowej. Na początku, sam motyw wojny może zniechęcić do przeczytania, lecz po pierwszym, krótkim rozdziale okazuje się być intrygującą opowieścią.

Bohaterkami "Słowika" są dwie, zupełnie różniące się od siebie siostry. Starsza, Vianne, to spokojna osoba z uporządkowanym życiem. Ma męża i małą córeczkę, których kocha ponad życie. Nie dopuszcza do siebie myśli, że cokolwiek mogłoby popsuć jej szczęście. Młodsza z sióstr, Isabelle, jest zbuntowaną, młodą kobietą, która czuje się całkowicie odrzucona przez swoją rodzinę. Gdy wybucha wojna, impulsywna bohaterka przyłącza się do ruchu oporu, próbując jakoś przyczynić się do odzyskania niepodległości kraju. Niestety te działania, ściągają na jej rodzinę śmiertelne niebezpieczeństwo.

Podczas wojny każda z sióstr musi poradzić sobie z nowymi niebezpieczeństwami. Vianne, opuszczona przez zmobilizowanego do wojska męża musi przyjąć do swego domu wroga. Postanawia także pomóc żydowskim dzieciom, lecz zbytnio nie angażować się w dalsze działania. Isabelle natomiast, wraz ze swoim ruchem oporu stwarza siatkę przerzutów brytyjskich lotników, którzy zostali zestrzeleni w wojnie powietrznej na pomoc Francji. Obie siostry przeżywają wewnętrzną metamorfozę i odkrywają nieznane dotąd cechy charakteru.

Powieść inspirowana jest życiorysem bojowniczki ruchu oporu, Andrée de Jongh. Autorka zawarła w tej książce wszystkie informacje o codziennym życiu kobiet podczas wojny. Przedstawiła trud zdobywania pożywienia oraz ciągły strach o swoich najbliższych.

Często te kobiety musiały wykazać niezwykłą odwagę aby przejść na drugą stronę ulicy lub wyjrzeć przez okno. Dużo pozycji literackich skupia się na walkach na froncie oraz okrutnym życiu w obozach. Kristin Hannah kieruje naszą uwagę w kierunku matek, żon i dzieci, których czyny nie zawsze są doceniane. Ciekawe w tej książce jest przeplatanie opowieści o Vianne i Isabelle z opowieścią jednej z sióstr wiele lat po wojnie. Tożsamość tej siostry do końca książki jest ukrywana i wbrew wszelkim domysłom zostaje ujawniona. Jest to ciekawy zabieg, dzięki któremu powieść zostaje urozmaicona. Powieść zawiera także wiele sentencji, dających do myślenia.

Książka skradła moje serce i osobiście nie mogę się doczekać ekranizacji. Pokazała mi wojnę z zupełnie innej strony w oryginalnym wydaniu. Jeszcze nigdy tak szybko nie przeczytałam tak grubej i wartościowej książki w parę dni. Osobiście zachęcam wszystkich do zapoznania się z tą wyśmienitą lekturą. Urozmaica nasze wiadomości na temat wojny i pozwala lepiej zrozumieć jej istotę, czym tak naprawdę była. Szczególną zachętę kieruje do osób, które tak jak ja, są znudzone tym tematem. Dzięki Hannah ożywiło się moje zainteresowanie tym tematem.

"Miłość pokazuje nam, kim chcemy być. Wojna pokazuje, kim jesteśmy"


Agnieszka, lat 16


Książa wydana przez Wydawnictwo Świat Książki


Komentarze