Niezłomna - Agnieszka Lewandowska-Kąkol - recenzja

Książkę Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol czyta się lekko i szybko, gdyż "Niezłomna" jest żywą i ciekawą opowieścią o losach energicznej dziewczyny, której życiowe przejścia mogłyby posłużyć jako materiał na scenariusz serialu o czasach wojny.

Bohaterka tej historii, Anna Górska, jako kilkunastoletnia dziewczyna tryskała humorem i chęcią działania, wykonywała różnorodne zadania konspiracyjne, wykazując przy tym dużą pomysłowość i zaangażowanie. Jej pozytywnego nastawienia do świata i ludzi nie zniszczyli okupanci i oprawcy niemieccy i sowieccy, a życiowa siła i pogoda ducha pomogły przetrwać zesłanie na Sybir oraz trudne czasy komunizmu w Polsce.

"Niezłomna" nie jest przesycona patetycznym tonem i martyrologią, mimo że opowiada o wojnie, okupacji, zesłaniu i wielu smutnych scenach. Zawiera mnóstwo epizodów z życia bohaterki, sporo w niej optymizmu, dlatego warto sięgnąć po tę książkę. Pozwala poszerzyć wiedzę o czasach i ludziach, o których przez lata nie wolno było wspominać w oficjalnych rozmowach i publikacjach, a i dzisiaj często usuwanych w cień jako niewygodne dla tzw. elit władzy...


ZJ


Książka wydana przez Wydawnictwo


Komentarze