W stronę życia - Pearl S. Buck - recenzja

Jest to jedna z osiemdziesięciu pięciu powieści laureatki literackiej Nagrody Nobla (1938 r.) Pearl S Buck urodziła się w 1892 r. w Wirginii zachodniej i jako dziecko wyjechała z rodzicami, misjonarzami Kościoła prezbiteriańskiego, do Chin. Spędziła tam wiele lat ucząc się równolegle języka chińskiego i angielskiego. Studiowała w Stanach Zjednoczonych. Wróciła do Chin, żeby wykładać literaturę angielską na tamtejszych uczelniach. W roku 1932 musiała opuścić ogarnięte rewolucją Chiny.

Tematyka powieści bliska jest rzeczywistości, w której żyła autorka książki. Pearl S. Buck opisuje tu losy rodziny o nazwisku Liang. Z powodu trudnej sytuacji politycznej w Chinach emigrują oni do Stanów Zjednoczonych. Dzięki znajomości języka angielskiego i sukcesów w środowisku naukowo-literackim doktora Lianga rodzina dość szybko znajduje się na wysokiej pozycji społecznej. Przez lata starają się żyć jak prawdziwi Amerykanie.

Czy naprawdę możliwe jest całkowite odcięcie się od kultury i tradycji tak odmiennej od cywilizacji Ameryki?

Autorka odpowiada na to pytanie opisując losy każdego z czwórki dzieci państwa Liang. Powieść w dużej mierze dotyczy tematu dojrzewania i poszukiwania swojego miejsca w świecie. James, najstarszy z rodzeństwa kończy studia medyczne i wbrew woli ojca postanawia wrócić do kraju przodków. Marzy o własnym szpitalu. Niczym doktor Judym bohater „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego pragnie swoją pracą wpłynąć na poprawę życia mieszkańców swojej ojczyzny. Przyjdzie mu także pełnić rolę głowy rodziny, ponieważ wkrótce dołącza do niego reszta rodzeństwa.

Książkę czyta się z lekkością i przyjemnością, chociaż zdarzają się momenty jak w trochę za długim filmie, którego najbardziej ciekawi zakończenie. Poza tym w powieści poruszone zostały tematy egzystencjalne, na które czytelnik spojrzy z własnej perspektywy. Bohaterowie reprezentują odmienne charaktery i poglądy, które autorka z sobą zestawia tworząc interesujący kontrast postaw. Taki przykład stanowi postrzeganie przez bohaterów sytuacji politycznej Chin. Każdy widzi to samo, ale inaczej interpretuje powody takiego stanu, przez co ma inny pomysł na niesienie pomocy i uratowanie kraju przed jego upadkiem.

Nie mogę również pominąć opisu „egzotycznej” cywilizacji Chin. Autorka przybliża czytelnikowi realia życia miejskiego oraz prowincji, głównie przez pryzmat doświadczeń bohaterów. Pozwala to na wizualizację tamtejszego życia.

Myślę, że jest to książka dla każdego, kogo ciekawią kultura i zwyczaje innych stron świata i każdy znajdzie w niej coś intrygującego.

Ania S.

Książka wydana przez Wydawnictwo Muza S.A.

Komentarze

  1. Jest fanką tego typu powieści, ale na razie sobie odpuszczę te książkę, bo zaopatrzyłam się w 10 innych książek o podobnej tematyce. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeden tytuł więcej nie powinien zrobić różnicy ;) Zachęcamy do lektury i również pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz