Gryf. Pałacyk Michla, Żytnia, Wola - Jarosław Wróblewski - recenzja

Książka o generale Januszu Brochwiczu-Lewińskim "Gryfie" zwraca uwagę czytelnika zaraz po wzięciu jej do rąk - ten sporych rozmiarów tom wypełnia ogromna ilość materiałów dotyczących życia byłego powstańca warszawskiego. Liczne zdjęcia ukazują rodziców i dzieciństwo, lata nauki i działalności w organizacjach o charakterze patriotycznym, okres walki przeciw okupantom oraz losy powojenne, aż po powrót do Polski. Całość wzbogacają kopie dokumentów, map, schematów struktur organizacyjnych, materiałów propagandowych, piosenek wykonywanych w tamtym czasie. Dzięki temu można poznać tło epoki, ducha młodego pokolenia, atmosferę czasów.

Uwagę zwracają fragmenty poświęcone rodzinnym korzeniom Janusza Brochwicza, wiedzy, wartościom i zasadom wyniesionym z domu, tak ważnych w procesie kształtowania charakteru młodego człowieka. Dostrzega się też różnorodność zainteresowań przyszłego oficera, zamiłowania literackie i sportowe wpływające na jego wszechstronny rozwój i otwarty umysł.

Książkę Jarosława Wróblewskiego warto przeczytać, ponieważ daje okazję do poznania realiów minionego wieku i wskazania młodemu pokoleniu właściwej postawy wobec kraju ojczystego, gdy generacja wojenna odchodzi już z tego świata.



ZJ


Książka wydana przez Wydawnictwo


Komentarze